Lego — одна з найпопулярніших дитячих іграшок. Ви коли-небудь замислювалися, з чого зроблені ці цеглинки? Або, якщо на те пішло, чому так боляче на них наступати?
Але спочатку трохи історії. Компанію Lego засновано ще в далекому 1932 році у Даніїї, і спочатку вона випускала дерев'яні іграшки, а власне конструктор - з 1949 р.
Цеглинки Lego завжди виготовлялися з пластику, але це не завжди був той самий вид пластику. З 1949 по 1963 рік як полімер використовувався ацетат целюлози. Це та сама речовина, з якої колись робили кіноплівку. Він також використовується в пластикових оправах деяких окулярів донині.
У 1963 році компанія Lego замінила ацетат целюлози на акрилонітрилбутадієнстирол (скорочено ABS). ABS має кілька переваг перед ацетатом целюлози: він міцніший, менше деформується з часом і більш стійкий до вицвітання. Єдиним недоліком було те, що, на відміну від ацетату целюлози, ABS непрозорий, тому з нього не можна зробити прозорі деталі Lego. У цих випадках замість цього використовується полікарбонатний пластик. Щоб отримати різні кольори деталей Lego, до ABS додають барвники Macrolex.
Виробничий процес Lego починається з крихітних гранул АБС, які доставляються на фабрики вантажівкою. Тут їх скидають у гігантські металеві силоси, а потім подають у формувальні машини, де вони нагріваються до 230˚C. Це розплавляє гранули, утворюючи пластикову масу, яка автоматично подається у форми для деталей Lego. Формувальна машина тисне, щоб деталі Lego були ідеально сформовані, потім вони охолоджуються та викидаються. Після цього додаються будь-які необхідні прикраси та збираються деталі, які потрібно скласти, наприклад, міні-фігурки.
У 2014 році компанія Lego виготовила 60 мільярдів деталей. З цих деталей щонайменше 318 мільйонів — це мініатюрні шини для автомобілів Lego, що робить Lego найбільшим виробником шин у світі! Ці шини виготовлені з дещо відмінного від ABS полімеру, а саме стирол-бутадієн-стиролу (SBS).
Коли справа доходить до болю, який відчуваєш, коли ти наступаєш на шматок Lego, то винен ABS. Тестові зразки Lego під час виробничого процесу в рамках заходів контролю якості Lego. Випробування включають стиснення між дисками із силою 15 кілограмів і падіння предметів на цеглини, щоб переконатися, що вони не зламаються від удару. В одному тесті навіть імітується 50-кілограмова дитина, яка наступає на деталь Lego, щоб переконатися, що вона завдає максимального болю, не зламається чи не розколюється. Середня сила, яку може витримати деталь Lego 2×2, становить 4240 Ньютонів, що еквівалентно силі, яку може витримати людина вагою близько 430 кілограмів. Коротше кажучи, кубики Lego створені таким чином, щоб на них було боляче наступати.
Є ще одна проблема з усіма деталями Lego: вони виготовлені з пластмаси, отриманої з нафти. Нафта є обмеженим ресурсом, і створення Lego з нафти має значний вплив на навколишнє середовище. У 2012 році група Lego поставила собі за мету знайти та використовувати більш стійку сировину для своєї продукції до 2030 року. На початку цього року вони зробили невеликий крок до цієї мети, оголосивши, що з цього року зелене листя, кущі та дерева їхня продукція виготовлятиметься з поліетилену, отриманого зі стійких джерел цукрової тростини. Однак цей поліетилен далеко не настільки міцний або довговічний, щоб замінити ABS, тому пошуки його заміни тривають.
Створено за матеріалами сайту www.compoundchem.com
Немає коментарів:
Дописати коментар